Custom Formulations Program Plans

$5500

Bronze Package

Optimizing a Pre-Existing Formula
We can take your DIY recipes or formulations and optimize them by making sure your formula is stable, safe, cost-efficient, and able to be produced in large batches. Our R&D team will rework your formula if necessary to make sure it is consistent with every batch that is made

MOQ: 500 units

R&D Price: $1500 – 3000 (Price includes lab testing/samples, up to 2 iterations and ownership of formula. Price varies depending on development stage of formula, complexity of formula, and cost of ingredients.)

Formula Price: $1 - $11/unit (Price varies depending on complexity of formula, cost of ingredients, and unit size.)

Packaging/Production Price: $5/unit (Price includes standard bottles/jars, closures, and labels.)

$7000

Silver Package

Building a Formula from Scratch
We can take your ideas for what you want to see out of your product and create a formula customized for you. With this package, you can specify any ingredients that you want in your product or just tell us the properties that you want your product to have.

MOQ: 500 units

R&D Price: $2000 - $4000 (Price includes lab testing/samples, up to 2 iterations and ownership of formula. Price varies depending on complexity of formula and cost of ingredients.)

Formula Price: $1 - $11/unit (Price varies depending on complexity of formula, cost of ingredients, and unit size.)

Packaging/Production Price: $5/unit (Price includes standard bottles/jars, closures, and labels.)

$8500

Gold Package

Reverse-Engineering a Formula
We can take a product that is already on the market and match the formula using reverse-engineering to make the product your own.

MOQ: 500 units

R&D Price: $2500 - $4000 (Price includes lab testing/samples, up to 2 iterations and ownership of formula. Price varies depending on complexity of formula and cost of ingredients.)

Formula Price: $1 - $11/unit (Price varies depending on complexity of formula, cost of ingredients, and unit size.)

Packaging/Production Price: $5/unit (Price includes standard bottles/jars, closures, and labels.)